Koç Gıda, Koç Market   Çalışkan kardeşler pide kebap salonu Alo pide sipariş   medine pazarı haç ve ümre malzemeleri   0376 2133434 şefkat-restorna, pide-kebap-lokanta 2133434   Köşk pasta salonu, köşk pastanesi   sim otel, sim prestij otel   büyükotel- büyük otel telefon
Bugun...Dünya Süt Günü Paneli Gerçekleştirildi
Tarih: 17-05-2017 11:52:26 + -


21 Mayıs Dünya Süt Günü Paneli Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

facebook-paylas
Tarih: 17-05-2017 11:52

Dünya Süt Günü Paneli Gerçekleştirildi

21 Mayıs Dünya Süt Günü Paneli Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Dünyada ve Türkiye’de süt sektörü üzerine farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yartaşı, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, Çankırı ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı yaptı.
Rektör Ayrancı konuşmasında “Süt varlığın yoktan yaratıcısı ve ikram edicisi Allah’ın çocuğa olan bir bahşi ve insan için bir can suyu, insanoğlu için çok önemli bir besin kaynağıdır. Süt Türk mitolojisinde hayat kaynağı şeklinde ele alınmış destanlarda, masallarda, efsanelerde, halk hikâyelerinde ve fıkralarında süt sembolü oldukça çok kullanılmıştır. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de tadı değişmeyen bir cennet ırmağı olarak tanımlanmıştır. Öyle ki; bu cennet ehli ırmaktan süt içildiği zaman bedende eksilmeyecek bir güç hissedileceği dile getirilmiştir. Besin açısından ise mükemmel bir gıda olarak görüyoruz sütü insan sağlığı bakımından şüphesiz çok büyük önem arz ediyor. Ülkemiz nüfusunun büyük bir çoğunluğunun çocuk olduğunu düşünürsek bizim için süt üretimi ve kullanımının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız.” İfadelerini kullandı.
Daha sonra kürsüye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok’ta sütün hayatımızda önemli bir besin maddesi olduğunun altını çizerek “ tarihi kaynaklara baktığımızda süt ile ilgili verilerin M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanıyor. Yani insanlığın başlamasıyla beraber neredeyse süt insan için önemini korumaya devam etmiştir. Süt deyince hemen aklımıza tarım geliyor tarımda zor bir zanaattır. Süt insan için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri içeren komple bir besin maddesidir.” dedi.
Demirok, sütün işlendikçe besin değerinin düştüğü gibi toplumda yanlış bir algı olduğunu bunun doğru olmadığını ve bakanlık olarak endüstriyel süt üretimi ve tüketimini desteklediklerini söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından Panel Et ve Süt Kurumu Piyasa İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Ferda Yıldırım ve Et ve Süt Kurumu Sektörel İşbirliği ve Koordinasyon Şube Müdürü Fatih Kılıç’ın “Süt ve Beslenme”, “Türkiye’de Süt Sektörü Analizi”, “Süt Sektörüne Yönelik Destekler ve Teşviklerini anlattıkları sunumları ve katılımcılara süt dağıtılması ile sona erdi.

Bu haber 181 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÜNİVERSİTE Haberleri

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çankırı’da Öğrenciler Ve Öğretmen Traktör Yaptılar
  Çankırı’da Öğrenciler Ve Öğretmen Traktör Yaptılar
 • Musa Çağlar Çankırı
  Musa Çağlar Çankırı
 • Çankırı Kucaklama Taşı
  Çankırı Kucaklama Taşı
 1. Çankırı’da Öğrenciler Ve Öğretmen Traktör Yaptılar
 2. Musa Çağlar Çankırı
 3. Çankırı Kucaklama Taşı
VİDEO GALERİ
YUKARI